Antalya Robot Takımı Dünya Şampiyonu Oldu.

Çin'de düzenlenen Uluslararası Robot Şampiyonası’nda Antalyalı öğrencilerin oluşturduğu robot takımı, "Zihin gücü ile giden tekerlekli araç" projesiyle dünya şampiyonu oldu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının medyaya yaptığı açıklamada, ATSO’nun 2017 yılını ‘İnovasyon Yılı’ olarak ilan ettiği ve bu süreçte inovasyon merkezli faaliyetlere özel önem verildiği kaydedildi.

ATSO Başkanı Davut Çetin yarışmaya katılan öğrencilerin, kendilerine duyulan güveni boşa çıkarmadıklarını kaydetti. Çetin, "Gençlerimizin projeleri Robot Challenge 2017 Çin Pekin’de “Free Style” kategorisinde mücadele etti. Yarışmaya 50 ülkeden 2 bine yakın yarışmacı katıldı. Bizim kategorimizde 96 proje vardı. Öğrencilerimiz de yarıştıkları kategoride birincilik ve bir de ikincilikle döndüler, ülkemizin ve kentimizin gururu oldular. Robot takımımızı canı gönülden kutluyorum" diye konuştu.

PROJE, ENGELLİLERİN HAYATINDA KOLAYLIK SAĞLAMAYI HEDEFLİYOR

Öğrencilerin bu başarısının bir başlangıç olmasını temenni ettiklerini kaydeden Başkan Davut Çetin, "Takımımız Buket Naz Zeren, Eren Ekrem Kallıkçı ve Efe İnan’dan oluşuyor. Bu gençlerimiz yaptıkları proje ile omurilik felçlileri başta olmak üzere, engellilerin hayatında büyük bir kolaylık sağlamayı hedefliyor.” şeklinde konuştu.

Genç mucitlerin yakaladığı başarının çocuklar, gençler ve eğitim kurumları için bir motivasyon unsuru olmasını dilediğini de kaydeden Başkan Davut Çetin, "Gelişen teknoloji ile dünya artık farklı bir yere gidiyor. Gençlerini, çocuklarını geleceğe, yeni teknolojilere en iyi şekilde hazırlayan, yaratıcılığı destekleyen ülkeler bu yolda başarılı olacaklar. Bizim, ülke olarak bu değişimi kaçırma lüksümüz bulunmuyor. Ülkemizin geleceği için yeni nesillere yatırım yapmalıyız." ifadelerine yer verdi.

antalya robot takımı antalya robot takımı dünya şampiyonu atso robot takımı